פוליפים באף

תוכן העניינים

פוליפ באף הוא גידול קטן בצורת טיפה שגדל בתוך האף או בתוך הסינוסים. לעתים קבוצת פוליפים כזו גדלה יחד ואז הם ייראו כמו אשכול ענבים. הבעיה עם פוליפים באף היא שהם עלולים לגרום לבעיות נשימה, תחושה של אף סתום, נזלת ואפילו איבוד של חוש הריח. לכן במקרה שיש סימנים של שפעת או צינון שאינם עוברים כעבור שבועיים מתחילים לחשוד כי מדובר במקרה של פוליפים באף. אם הפוליפים מתפתחים בסינוסים יש חשש שהם יגרמו להתפתחות של סינוסיטיס וילוו בכאבי ראש ורגישות למגע. תופעה זו מוכרת אך אינה שכיחה במיוחד ונדירה בקרב ילדים ונוער אך אצל מבוגרים התופעה יותר שכיחה.

פוליפים באף – גורמים 

לא ידוע מדוע מתפתח פוליפ באף אך משערים שהם קשורים למספר גורמים ומצבים כמו דלקות מתמשכות בריריות האף, אסטמה, דלקות אף על רקע אלרגי, חולים בציסטיק פברוזויס ואנשים שיש להם רגישות לאספירין. ההשערה היא כי הדלקות החוזרות של ריריות האף גורמים לכך שנוזלים מצטברים ברקמת האף ועם הזמן הם הופכים לפוליפים. הסיבות לדלקות חוזרות יכולות להיות שונות כמו אלרגיות, גורמים תורשתיים, בעיות עצביות באף ואפילו מחלה אוטואימונית שהגוף מפתח נגד ריריות האף ולשם כך פותח ניתוח כריתת פוליפים באף.

סימפטומים של פוליפים באף

אצל אנשים שיש להם פוליפים קטנים לא יופיעו סימפטומים משמעותיים. אך אצל אלה שיש להם פוליפים רבים או פוליפ גדול נראה נזלת מתמשכת שלעתים יורדת לגרון, אף סתום וקשיי נשימה, נחירות, ובמקרים מסוימים פגישה בחוש הריח ובעקבותיו פגיעה בחוש הטעם. במקרים של פוליפים בסינוסים נראה מקרים של סינוסיטיס. במקרים קשים של פוליפ גדול מאוד או הרבה פוליפים יחד עלול להיות דום נשימה בזמן השינה ואפילו ראייה כפולה כי הפוליפים פוגעים בשרירים הקשורים לפעולת העיניים.

פוליפים באף

למה בזיהוי פוליפים באף סימפטומים קשורים לאלרגיה?

קיימים מקרים בהם אנשים עם פוליפים באף מפתחים אלרגיה חמורה לאספירין. האלרגיה מחייבת הימנעות מוחלטת משימוש באספירין, מה שמדגיש את החשיבות של זיהוי מוקדם של הסימפטומים. יתרה על כך, פוליפים באף מגבירים את הסיכון להתפתחות סינוסיטיס כרוני ובמקרים של פוליפים גדולים במיוחד הם עלולים לדחוף את עצמות האף, להרחיב את גשר האף ולהשפיע על המראה האסתטי. התסמינים הנפוצים למצב חמור כזה הם חסימות באף, גודש, כאב מקומי, אובדן חוש טעם וריח וגירוד סביב העיניים עם זיהום כרוני.

סימפטומים של פוליפים באף לצרכי אבחון וטיפול

אבחון של סוג הפוליפים מתבסס על התסמינים ועל בדיקה גופנית כללית, בדיקת חלל האף ושיחה עם המטופל. לסימפטומים המצוינים על ידי המטופל יש השפעה קריטית על האבחון ועל תוצאות הטיפול. בעקבות פוליפים באף סימנים וסימפטומים ניתן להחליט האם להסתייע במכשור מיוחד או לבצע בדיקות אבחון נוספות כמו אנדוסקופיה, בדיקות הדמיה וסריקות MRI או CT. לאחר מכן, טיפול ראשוני בעקבות סימפטומים של פוליפים באף מתבסס על סטרואידים וטיפול מתקדם על ניתוח להסרת הרקמה.

כריתת פוליפים באף אצל מבוגרים וילדים

הטיפול המקובל לפוליפים באף הוא באמצעות סטרואידים בצורת טיפות אף או כדורים כשהמטרה היא לגרום להתכווצות הפוליפים. הטיפול ניתן לתקופה של 3 שבועות. במקרים קשים כששום טיפול אינו עוזר יש צורך לבצע ניתוח פוליפים באף. אך במקרים רבים הפוליפים שבים וגדלים לאחר שנתיים-שלוש. הפוליפים מופיעים אצל 1% מהאנשים, פי 4 אצל גברים מאשר נשים ושכיחותם עולה עם הגיל. בילדים יתפתחו פוליפים באף במקרה של ציסטיק פיברוזיס. כמו כן נראית נטייה מוגברת לפיתוח פוליפים באף באנשים שסובלים מאסטמה. לעתים רופא אף אוזן וגרון יכול לאבחן את הפוליפ בבדיקה רגילה, אך במקרים מסוימים יש צורך בבדיקה באמצעות CT כדי לאבחן את הסיבה לבעיות שמהן סובל המטופל. יש לזכור כי ב-50 אחוז מהאנשים שעברו ניתוח פוליפים באף במטרה לבצע ניתוח כריתת פוליפים באף, צריכים לקחת בחשבון כי הבעיה תחזור כעבור מספר שנים.

 

ניתוח פוליפים, האם קיימת אפשרות בלייזר ?

בניתוח להסרת / כריתת פוליפים מהאף יבוצע ניקוי של חללי האף והסינוסים. הניתוח מבוצע בגישה אנדו-סקופית כלומר דרך הנחיריים. המנתח מחדיר אנדוסקופ לתוך הנחיריים כדי לראות את המצב מבפנים. כך אפשר להוריד את הפוליפים כשלפעמים צורבים אותם בלייזר. אפשר לשלב הסרת פוליפים עם כל ניתוח אף אחר כמו יישור מחיצות והקטנת קונכיות או עם ניתוח פלסטי למטרות אסתטיות. אצל ילדים עלול להיווצר פוליפ שמכונה שקד שלישי או אדנואיד בשפה הרפואית.

 

פורטל אף מושלם הנו חלק מרשת אתרים גדולה ומובילה ברשת בתחום הניתוחים והאסתטיקה אשר קיימת משנת 2007 וכבר חסכה לעשרות אלפי גולשים כסף רב באמצעות שירות יעיל במיוחד, מהיר ובמינימום טרחה מצד הגולש אל מקסימום שירות יעיל ומיצוי פוטנציאל הוזלת העלויות עבור גולשי פורטל. השירות שלנו עובד וזה בדוק!!

השירות ללא עלות וללא התחייבות כלל !!

להצעת מחיר ומידע נוסף השאירו פרטים
השירות ללא עלות וללא התחייבות!
לקבלת הצעת מחיר או לפרטים נוספים
דילוג לתוכן